BEYAZ BAL
BEYAZ BAL

BEYAZ BAL

0,00
Fiyat : ₺400,00(KDV Dahil)

Gramaj : 400 gr

Kafkas Arısı Balı

:

Beyaz Bal Nedir?

Beyaz balın mimarı olan uzun dilli Kafkas arıları eşsiz floralara sahip olan yüksek rakımlı dağlara çıkarak çiçek çiçek gezerler. Birbirinden farklı çiçeklerden topladıkları polenlerle bal yaparlar. Arıların yaptığı bal süzülerek bir süre bekletilir ve ortaya eşsiz beyaz bal çıkar. Süzme bala göre daha koyu olan bu balın tadı da oldukça yoğundur. Rengi mevsimin nasıl geçtiğine ve arıların gezdiği çiçeklerin renklerine göre değişse de bu bal genellikle parlak ve krem rengidir.

Beyaz Bal Nasıl Oluşur?

Süzme bal petekten süzüldükten sonra bir süre bekletilir. Bu süreçte balın içindeki polenler yapısal olarak yoğunlaşır. Yoğunlaşma sonucunda bal, polen türüne ve miktarına da bağlı olarak beyaz bal halini alır. Süzme balın içindeki polen miktarı ne kadar fazlaysa bal da o kadar beyazlaşır.

Beyaz Bal Nasıl Tüketilmelidir?

Beyaz bal tıpkı diğer ballar gibi kahvaltılarda ekmeğe sürülerek tüketilebilir. Direkt olarak yenilebilmesinin yanında güzellik maskelerinin yapımında da kullanılabilir. Yüz maskelerine ilave edilmesi halinde sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler.

Beyaz Bal Nasıl Saklanır?

Beyaz bal uzun süre boyunca bozulmaz ve tazeliğini korur. 15 derecenin altında iyice beyazlaşarak krema halini alır ve bu şekilde tüketilebilir. Nemden ve güneş ışığından uzakta, oda sıcaklığında muhafaza edilebilir.

Beyaz Balın Faydaları Nelerdir?

Beyaz bal içeriğindeki B, B6 ve C vitaminleri ile insan vücuduna birçok fayda sağlar. İşte faydalarından birkaçı:

Antioksidan Kaynağıdır

Beyaz bal antioksidan deposudur. Vücudu mikroplara ve hastalıklara karşı korur. Organlara zarar veren maddelerle savaşır. Bu özellikleri ile olası kanser riskini azaltabilir. Kış aylarında kullanıldığında soğuk algınlığından korur. Öksürük, balgam gibi can sıkıcı rahatsızlıkları iyileştirir.

Cildi Korur

Cilt için de faydalı olan bu bal hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak yaşlanmayı yavaşlatır. Yüz maskelerine eklendiğinde yüzdeki sivilce ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Parlak bir cilde sahip olmak isteyenler balı harici olarak da tüketebilirler.

Enerji Verir

Kan dolaşımını hızlandıran beyaz bal enerji verir. Güne zinde bir şekilde başlamak isteyenler sabah kahvaltılarında beyaz bal yiyebilirler. İçeriğindeki yoğun polen sayesinde zihni açar, zekayı ve hafızayı güçlendirir.

Sinir Sistemini Korur

Beyaz bal sinirleri sakinleştirerek sinir sisteminin sağlıklı bir işleyişle çalışmasına yardımcı olur. Dikkat dağınıklığını azaltarak odaklanmayı kolaylaştırır. Stresli bir hayatı olanların sabah kahvaltılarında tüketebileceği beyaz bal, verimli bir gün geçirebilmeyi sağlar.

Kalp Dostudur

Beyaz bal doğrudan kana geçerek kanı temizler, kan dolaşımını hızlandırır. Kanın pıhtılaşmasını ve damar tıkanıklıklarını engelleyerek damar sertliğini önleyebilir. Kansızlığa karşı şifa kaynağıdır. Kalp rahatsızlıklarına ve kalp krizi riskine karşı koruyucu olabilir.

Sindirimi Destekler

Sindirim organlarını onararak hazımsızlığı, mide şişkinliğini ve asitlenmeyi giderir. Mide problemlerinden muzdarip olanların tüketebileceği bu bal midedeki enzimleri dengeleyerek kişiyi rahatlatabilir. Sıcak su ile yapılan şerbeti ishale, soğuk su ile yapılan şerbeti de kabızlığa iyi gelir.

Hormonları Dengeler

Kan akışını hızlandıran beyaz bal aynı zamanda cinsel anlamda güç verir. Üreme hormonlarının normal seviyede salgılanmasını sağlar. Cinsel problemler yaşayanların bu balı tüketmesi oldukça faydalıdır.

Beyaz Bal Alınırken Nelere Dikkat
Edilmelidir?

 

Beyaz bal oldukça özel bir tür olan Kafkas arılarının çok yüksek rakımlardan topladıkları polenlerle oluşur. Kısıtlı alanlarda üretilebilen bu bal diğer bal türlerinden daha değerlidir.

Bu yüzden, beyaz bal alırken nadir bir bal aldığınızı unutmamalı ve satıcının güvenilirliğinden emin olmalısınız.

 

İlaçlama ve gübreleme yapılmayan, 2200
rakımlı dağlarda yetişen arılar, beyaz ballarımızın mimarıdır. Siz
de beyaz ballarımızı afiyetle ve güvenle tüketebilirsiniz.

 

DİĞER DETAYLAR;

Mart ayında çıkar.

Erken hasattır.

Yüksek rakım balıdır.

Avrupa'da sosyete balı olarak bilinir

Kalp dostudur

Erkekler daha çok tüketir, cinsel gücü artırdığı düşünülür


 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR